U těchto lahví využíváme tekutého Co2, který se v lahvi odpařuje a takto vzniklý plyn pak využívá zbraň ke své činnosti.
 
Plnící redukce pro paintball.
 
Tím je dosaženo toho, že na jedno naplnění láhve můžeme až 500x vystřelit. Abychom mohli naplnit Co2 lahve tak si nejprve musíme opatřit sněhový hasící přístroj (obsahuje totiž náplň Co2) nebo nesrovnatelně čistější Co2 z technické láhev pro potravinářské účely. Protože v těchto případech pouze přepouštíme Co2 z jedné lahve do druhé postačí nám pouze redukce, která nám propojí příslušný zásobník s vaší lahvičkou, kterou jste si zakoupili ke zbrani. Obvykle má hasící přístroj jiný závit a průměr jako technická láhev s potravinářským Co2 takže musíte zakoupit správnou přepouštěcí redukci, aby vám pasovala k vámi zvolenému typu plnění.
 

Co2 lahve mohou být i s On/OFF ventilem - možná se tento příplatek vyplatí, před vyšroubováním lahve ze zbraně si zatáhneme lahvičku se zbytkovým Co2 a vystřílíme naprázdno zbylé médium ze zbraně. Pak lze úplně lehce láhev vyšroubovat bez použití větší síly, není totiž pod tlakem a je malá pravděpodobnost že poškodíme těsnění.

Ventil On/Off pro paintballové láhve.


Postup:

 

Hacící přístroj sněhový.1) abychom mohli snadno přepustit tekutý Co2 ze zásobníku do lahve, je zapotřebí nejprve prázdnou lahvičku zchladit (nejlépe ji na pár hodin vložit do mrazáku)

POZOR: pokud zchladíte již naplněnou lahvičku Co2 a nedodržíte maximální povolenou hmotnost Co2 uvnitř lahve a začnete ji znovu plnit (viz. postup níže) tak vám při ohřátí lahve na pokojovou teplotu dříve nebo později na 100% praskne pojistka !! - jen doufám, že již nepoužíváte lahve, které žádnou pojistku nemají !!

 

2) protože potřebujeme lahvičky plnit tekutým Co2 a některé hasící přístroje nemají uvnitř jehlu, která sahá od ventilu na dno “hasičáku” , musíme takový to přístroj překlopit dnem vzhůru, aby se tekutý Co2 dostal až k ventilu, ALE POZOR - podle mých zkušeností většina lidí používá láhve již staršího data a vevnitř je mnoho nečistot - přetočením přístroje naplníte svou bombičku zaručeně i mnoha nečistotami , které vám mohou poškodit jehlu ve vaši zbrani. technické lahve jehlu nemají, tzn. musíme ji otočit vždy - ale narozdíl od “hasičáku” je její obsah naprosto čistý.

 

3) propojíme obě lahve a začneme přepouštět, počkáme pár sekund jakmile se zmražená lahvička zarosí - je to známka toho, že je Co2 přepuštěno, pokud lahvička nebude mít potřebnou váhu - přepustí se málo Co2 je to známka toho, že je “hasičák” nebo technická láhev prázdná. Obvykle napustíme ze 6kg-ho hasícího přístroje desítky lahví 12oz. Před přepouštěním doporučuji máznout závit lahvičky olejíčkem na zbraně.
Každá bombička má na sobě údaj např. 12oz ( přípustná hmotnost Co2 v lahvi, 1oz = 28,35g ), podle kterého můžeme zkontrolovat zda máme správně naplněno (pokud víme hmotnost prázdné bombičky): 


láhev     náplň CO2:


 9oz — 255g
10oz — 283g
12oz — 340g
16oz — 453g
20oz — 567g
 
 

Paintballový hráči a hřiště využívají nejvíce Co2 média:

 

VÝHODY:
 
- levná Co2 láhev
- levné médium Co2
 

NEVÝHODY:


- pracnější plnění něž u vzduchových lahví
- v Co2 médium najdete ve většině případech nečistoty pokud je plníte ze sněhového hasícího přístroje
- v zimě, za chladného počasí se stává Co2 prakticky nepoužitelné - rapidně klesá tlak v lahvi + zbraně vlivem Co2 zamrzají

 

Vzduchové lahve 

 

V současné době je velká nabídka vzduchových lahví od různých výrobců. Vyrábějí se pro tlaky v lahvi 3000 PSI a 4500 PSI (206 bar a 310 bar). Výstupní tlak mají většinou 800 PSI , 600 PSI nebo 450 PSI.

Vzduchová láhev a redukce pro plnění.

Kompresor pro paintballLahve s výstupem 800 PSI se dají přímo napojit na standardní zbraně jako Tippmanny, Spydery, Icony atd. - tlak zhruba odpovídá výstupu u Co2 lahví. Lahve s nižším výstupem než 800 PSI se používají u zbrani vyšší kategorie, které pracují s tlakem kolem 200 PSI a mají obvykle v rukojeti ještě další regulátor, který jim sníží tlak např. z 450 PSI na požadovaných 200 PSI.

Plnění je poměrně jednoduché - plní se většinou z potápěčských lahví, přepuštěním vzduchu (vždy kontrolujte stav ručičky na budíku lahve zda nejdete do červených čísel, aby vám nepraskla pojistka) hlavně pokud máte láhev na 3000 PSI tak je to potřeba dávat pozor.
 
Protože v potápěčských lahví plněním rapidně klesá tlak, tak je potřeba plnit lahve kaskádovitě, pokud máte u zbraně prázdnou láhev tak začínáme plnit z lahve, která má nejnižší tlak , pak doplnit z další láhve, která má vyšší tlak atd. , pokud bychom totiž plnili prázdnou láhev vždy z plně naplněné potápěčské lahve - došlo by k plýtvání “vyššího tlaku” a měli bychom po pár plnění třeba tři potápěčské lahve s tlakem jen 1000 PSI. Šli bychom do hry s vědomím, že vystřelíme tak 200x, kaskádovým plněním docílíme toho, že budeme moci plnit svou láhev vysokým tlakem po delší čas.
Mnoho hráčů přehází z Co2 na vzduchové lahve, vedou je k tomu především tyto důvody:
 
VÝHODY:

 - vzduch je mnohem čistější médium jak CO2 , hráči mají poměrně drahé zbraně (které většinou na Co2 ani nefungují) a už si nemohou dovolit jakoukoliv nečistotu, které by se mohla dostat do mechanismu zbraně - vzhledem k drahému servisu
- rychlé plnění
- regulátor vzduchové láhve vám udrží konstantní výstupní tlak - nestane se, že když se během dne oteplí tak bude mít na zbrani třeba o 10% vyšší úsťovou rychlost jako se to může stát u zbraní s CO2 médiem
- mnohem menší náchylnost na chladnější počasí ( dá se hrát i v zimě - pokud to kuličky dovolí)
 
NEVÝHODY:

- nevýhody jsou spíše finančního rázu - vyšší cena láhve oproti láhve pro CO2 + pro plnění je potřeba vysokotlaký (potápěčský) kompresor , investice cca 65 tis. Kč